Actieavond Amnesty International Wijchen op 2 maart in bibliotheek
Van onze redactie
24 februari 2018
Schrijven tegen mensenrechtenschendingen
Op vrijdag 2 maart is er een schrijfavond van Amnesty International in de bibliotheek van Wijchen tussen 18.30 en 20.00 uur. Er liggen voorbeeldbrieven klaar die u kunt overschrijven. Contactpersoon van deze avond is Marijke van den Bos. Er worden brieven geschreven n.a.v. de volgende zaken:
India: mogelijk levenslang voor inheemse Adivasi-activisten
Judhishtira Jena en Babula Samal verzetten zich op een vreedzame manier tegen de activiteiten van een staalbedrijf in de oostelijke Indiase deelstaat Odisha. Ze werden in december 2017 opgepakt en kunnen levenslang krijgen. Judhishtira Jena en Babula Samal werden opgepakt voor een voorval in 2010. Ze demonstreerden toen met duizend andere leden van de inheemse Adivasi-gemeenschap in Jagatsinghpur tegen de komst van een staalfabriek op hun land. De politie gebruikte traangas en wapenstokken om hen uiteen te slaan. Sommige demonstranten gooiden stenen naar de politie. Judhishtira Jena en Babula Samal worden nu onder meer beschuldigd van onrust stoken en poging tot moord. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de aanklachten politiek gemotiveerd. In maart 2017 kondigde de staalfabrikant namelijk aan de fabriek te willen sluiten en het land te willen teruggeven aan de autoriteiten van de deelstaat. Maar kort daarna kondigde een andere fabrikant aan op die plek een fabriek te openen. Het protest onder Adivasi laait daarom weer op.
China: Oeigoerse academicus al vier jaar vast
De Oeigoerse academicus Ilham Tohti kreeg op 23 september 2014 levenslang wegens ‘separatisme’, terwijl hij juist Han-Chinezen en Oeigoeren met elkaar in gesprek wilde brengen. Ilham Tohti kwam op voor de rechten van de Oeigoeren, een voornamelijk islamitische etnische minderheid in China. Hij stelde tal van misstanden aan de kaak. Oeigoeren worden willekeurig en in eenzame opsluiting vastgezet, en ze worden ernstig gehinderd bij het belijden van hun islamitische geloof. Ilham Tohti werd opgepakt op beschuldiging van ‘separatisme’. Sommige Oeigoeren willen onafhankelijk worden van China, maar Ilham Tohti is geen voorstander van afscheiding. Hij probeerde juist de dialoog met de autoriteiten en studenten van verschillende afkomst aan te gaan, om tot vreedzame oplossingen te komen. Hij maakte alleen maar gebruik van zijn recht op vrije meningsuiting. Toch werd hij tot levenslang veroordeeld.
Colombia: Afro-Colombiaanse leider vermoord
De Afro-Colombiaanse leider Bernardo Cuero werd in juni vorig jaar in zijn huis doodgeschoten door twee onbekende mannen. De openbaar aanklager startte een onderzoek. Maar er is nog niemand aangeklaagd. Bernardo Cuero ontving meerdere doodsbedreigingen, omdat hij opkomt voor de rechten van Afro-Colombianen. Hij overleefde in 2013 een bomaanslag en in 2016 schoot een huurmoordenaar meerdere keren op zijn huis. Er werd nooit een onderzoek gestart. De autoriteiten meldden na Cuero’s dood dat hij geen uitgebreide bescherming kreeg, omdat de dreigingen volgens hen niets te maken hadden met zijn mensenrechtenwerk. Deze uitspraak geeft aan dat de veiligheidsrisico’s voor mensenrechtenactivisten in Colombia ernstig worden onderschat. De VN meldt dat er vorig jaar 92 mensenrechtenactivisten in Colombia zijn vermoord.
Dit bericht delen: