In het kader van de Landelijke Molendagen opent Geldersch Landschap & Kasteelen de Hernense molen en de Batenburgse molen op zondag 14 mei. Beide molens zullen deze dag draaien en de molenaars zijn aanwezig om de bezoekers te woord te staan en toelichting te geven. Afhankelijk van het weer zal op de Hernense molen ook het malen gedemonstreerd worden. De molens liggen op korte afstand van elkaar, een bezoek aan beide molens is dan ook goed te combineren.
Hernense molen
De Hernense molen is een beltkorenmolen. De term "belt" komt van de aarden wal die als een soort berg of "belt" na het bouwen tegen de molen gestort is om bij de wieken te kunnen komen. Andere type molens hebben hiervoor een stelling rondom de molen (stellingmolen).
Foto: Koos Dansen.
Op 14 mei is de molen geopend van 10.00 – 16.00 uur. Entree: gratis. Adres: Hernense molen, Molenhoek 3, 6616 AP Hernen. Informatie: www.glk.nl/evenementen
Batenburgse molen
In 1531 kreeg de Heer van Batenburg het recht om een windmolen te bouwen. De molen werd niet in Batenburg zelf neergezet, omdat men in die tijd wilde voorkomen dat hij beschadigd werd door aanvallen van de vijand. Destijds was de Batenburgse molen een zogenaamde dwangmolen. Dit hield in dat de boeren van Batenburg, Leur en Horssen verplicht waren om hun graan bij de Heer van Batenburg te laten malen. Waarschijnlijk dateert de huidige molen in hoofdzaak uit het einde van de 18e eeuw. De Batenburgse molen is een gesloten standerdmolen. De onderbouw ervan is van steen (achtkantig) en de bovenbouw (kast en kap) van hout.
Foto: Ton Rothengatter.
Op 14 mei is de molen geopend van 11.00 – 16.00 uur. Entree: gratis. Adres: Molendijk 13, 6634 KE Batenburg. Informatie: www.glk.nl/evenementen