CDA Wijchen: "Maak informatie `nevengeul direct openbaar"

Van onze redactie
26 mei 2026

CDA Wijchen wil direct duidelijkheid over hoogwaterplannen Maasgebied en stelt schriftelijke vragen aan het college over mogelijke hoogwaterplannen tussen Wijchen en Heumen. Aanleiding is een bericht op sociale media waarin staat dat het gebied rond Overasselt en Nederasselt al jaren is aangewezen als reserveringsgebied voor een zogenoemde “groene rivier”.

Volgens de informatie zouden de gemeenten Wijchen en Heumen sinds 2025 op de hoogte zijn van deze plannen. Ook zou er begin 2026 al een brief naar het ministerie zijn gestuurd met zorgen over de gevolgen.

CDA Wijchen vindt dat inwoners eerder geïnformeerd hadden moeten worden.
“Dit raakt direct inwoners en ondernemers in onze dorpen. Mensen verdienen openheid en duidelijkheid,” zegt Hans Bijmans namens de fractie.

De partij maakt zich zorgen over de mogelijke gevolgen voor onder meer Lunen, Kerkeveld en Balgoij. CDA Wijchen wil weten waarom de informatie niet eerder openbaar werd gemaakt en waarom inwoners maandenlang niets hebben gehoord.

De fractie vraagt het college daarom om alle beschikbare stukken direct openbaar te maken. Ook wil CDA Wijchen snel duidelijkheid over de gevolgen voor inwoners en de manier waarop de gemeente hen gaat informeren.

Zie hier alle vragen die de CDA Wijchen fractie heeft gesteld aan het college:

Aanleiding:

Recent stond op de Facebookpagina van Nederasselt Nieuws, feiten en historie ((1) Facebook):

Breaking news!
Het gebied tussen de gemeente Wijchen en Heumen is aangewezen als het ‘grootste gereserveerde gebied’ langs de Maas voor hoogwaterplannen. Plannen, die er voor moeten zorgen dat bij hoog water in de Maas, dit water weg kan in een zogenaamde ‘groene rivier’. Een rivier om Overasselt en Nederasselt heen gelegd, die bij hoog water vol kan lopen tot een zogenaamde ‘blauwe rivier’, waardoor de waterstand in de Maas beheersbaar blijft.

Dit gebied blijkt al sinds 2006 gereserveerd te zijn. En al sinds 2025 zijn de gemeente Wijchen en Heumen op de hoogte. Eind januari 2026 hebben deze gemeenten zelfs een brief geschreven naar het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, waarin ze hun bezorgdheid uiten over deze plannen.

  1. Waarom moet dit via via uitlekken in plaats van het proactief informeren van de inwoners want dit heeft grote gevolgen voor de inwoners van Wijchen?
  2. Waarom zit er een periode van vier maanden tussen het versturen van een brief met bedenkingen vanuit het college aan het Ministerie?
  3. Waarom zijn de inwoners niet geïnformeerd?
  4. Wat is de reden van deze langdurige geheimhouding?
  5. Wat gaat dit betekenen voor inwoners in onze gemeenten in Lunen, Kerkeveld en Balgoij?
  6. CDA Wijchen vraagt om directe openbaarheid van de stukken nu dit in de publiciteit is beland. In hoeverre kan het college een voorstel doen om de geheimhouding door de raad z.s.m. er van af te laten halen?
  7. Hoe en wanneer gaat het college de inwoners van onze gemeente informeren?


Dit bericht delen:

Advertenties