Nieuwe natuur op Berendonck: tweehonderdste vogelhuisje opgehangen

Van onze redactie
13 maart 2026

Op recreatiegebied Berendonck is het tweehonderdste nieuwe vogelhuisje opgehangen. Dit is een mijlpaal in de biodiversiteitsversterking op Berendonck. De afgelopen jaren zijn er in samenspraak met Natuur Wijchen op dit recreatiegebied bomen geplant, vlechtheggen aangelegd, is er een ijsvogelwand geplaatst en zijn er broedplekken gemaakt voor verschillende dieren.

Foto: Het broedseizoen duurt tot 15 juli, dus ook in de zomer worden de vogelhuisjes bewoond.


Niet gladscheren maar beheren
Kees Rutten, directeur van Leisurelands: ‘Op onze recreatiegebieden laten we recreatie en natuur samenkomen. Soms is dat zoeken naar balans maar mensen en natuur kunnen zich prima tot elkaar verhouden. Als we bomen moeten weghalen, planten we er altijd meer terug. Zo blijven we de natuur versterken.’ 

Tweehonderd nieuwe vogelhuisjes
Afgelopen jaar zijn er door vrijwilligers van Natuur Wijchen 200 vogelhuisjes op Berendonck opgehangen. Veel vogels bouwen hun nest graag in holle bomen, maar die zijn op recreatiegebied Berendonck weinig te vinden. Daarom zijn vogelhuisjes een goede oplossing: vogels hebben zo een veilige en rustige plek om te broeden.

Voor elke vogelsoort bestaat er een ander soort vogelhuisje. Natuur Wijchen onderzocht welke vogels op Berendonck leven. Daardoor konden de 200 vogelhuisjes goed verdeeld worden over de verschillende soorten en over het hele gebied.  
 
Foto: De ijsvogel broedt op recreatiegebied Berendonck in een speciale ijsvogelwand.
Meer bomen en onderhoud aan vlechtheggen
Op Berendonck zijn de afgelopen maanden tientallen bomen geplant, en niet alleen dieren profiteren daarvan. De helft van de nieuwe bomen staat op de ligweides. Zo ontstaan er in de toekomst meer schaduwplekken voor strandgasten. Ook de bestaande vlechtheggen kregen groot onderhoud van een deskundige. Deze traditionele heggen zijn een schuilplaats of broedplaats voor (kleine) vogels, insecten en kleine zoogdieren.

Afronding project
Het ophangen van het tweehonderdste vogelhuisje is een mijlpaal in de samenwerking tussen Thermen Berendonck, Natuur Wijchen en Leisurelands. Deze samenwerking heeft als doel om de biodiversiteit op Berendonck te versterken. Het broedseizoen begint op 15 maart en kan op Berendonck nu ook echt van start!

Berendonck groeit uit tot een gebied met groen dat niet alleen mooi is, maar ook een functie heeft voor mens én dier. 
 
Foto: Vertegenwoordigers van Leisurelands en Natuur Wijchen hingen een nestkast voor uilen op.

Dit bericht delen:

Advertenties