Natuur Wijchen in beroep bij Raad van State tegen het Bestemmingsplan Stedelijk gebied Wijchen

Van onze redactie
19 mei 2025

"Natuur in Bestemmingsplannen beter beschermen!"

Natuur Wijchen is in beroep gegaan tegen het Bestemmingsplan Stedelijk gebied Wijchen bij de Raad van State. Natuur Wijchen stelt dat de natuur in Oosterpark, Vormers Bos en Wijchens Meer in het bestemmingsplan onvoldoende beschermd is. Benoeming als “groen” en “water” zijn volgens Natuur Wijchen zogenaamde planologische containerbegrippen. Begrippen die onvoldoende bescherming van natuurwaarden bieden.

In het Oosterpark leven niet alleen dassen, maar ook o.a. eekhoorns, bunzings, steenmarters en bosuilen. Het Wijchens meer wordt bevolkt door tientallen vogelsoorten, die voor hun broedgelegenheid afhankelijk zijn van o.a. brede rietkragen. Het Vormers Bos is een zogenaamde Oude bosplaats, die ook van de Provincie Gelderland extra bescherming behoeft.  

‘Groen' betekent plantsoenen, stadsparken, recreatiegebieden, evenemententerreinen. ‘Water’ betekent ook watersport, recreatie, evenementen, alle activiteiten die je maar met water kunt verbinden. Door wateren en gronden de bestemming Natuur te geven, zijn die primair bestemd voor natuurbehoud, natuurherstel en natuurontwikkeling. Alle andere activiteiten en bebouwingen mogen dan geen afbreuk doen aan die natuur. Dan kan er nog steeds van alles, met natuurbeleving voorop, maar niet meer ten koste van de natuur.

Woordvoerder Theo Hesen: “Er is nog maar zo weinig natuur over, dat een maximale planologische bescherming van het restant voorop moet staan. Het “benutten en beleven”-principe dat het College in de Concept-Omgevingsvisie voorstaat, staat daar haaks op. Zo is er ook in het Concept-Bestemmingsplan Wijchen-West geen planologische ruimte voor de natuur. Alleen voor groen en water. De grote variatie aan dier- en plantensoorten die daar nu aanwezig is, worden daardoor niet genoeg beschermd. Wijchenaren zijn gelukkig, mede vanwege de natuur en het landschap in de gemeente. Gun dat de komende generaties ook!”

Foto: Theo Hesen.


Dit bericht delen:

Advertenties