Schriftelijke vraag GroenLinks Wijchen over toeristische initiatieven in Alverna

Van onze redactie
13 oktober 2022

Schriftelijke vraag van Henry Tiemessen namens GroenLinks Wijchen. Ingediend: 12-10-2022. Aanleiding:

Er zijn twee initiatieven gepresenteerd over de uitbreiding van de recreatiemogelijkheden rond Alverna en bij het natuurgebied dat bekend staat onder de Hatertse en Overasseltse vennen. De gemeente kondigt in de informatienota van 6 oktober jl. een tweetal onderzoeken aan en wil de uitkomsten meenemen in de afweging voor medewerking aan de initiatieven.
Het vennengebied is een belangrijk, kwetsbaar en uniek gebied met regionale aantrekking en nationaal bekendheid. Het gebied is een onderdeel van het Gelders natuurnetwerk GNN. Het ligt in de gemeenten Wijchen en Heumen en grenst aan de gemeente Nijmegen en wordt drukbezocht. Het vennengebied ligt op korte afstand van A73. De gemeente heeft een vitaliteitsmanager de opdracht gegeven om de ontwikkelingsmogelijkheden van de Wighenerhorst inclusief campingdeel te onderzoeken.

In het rapport Advies Toeristische mogelijkheden van de Wighenerhorst kwam hij met twee initiatieven waaronder de uitbreiding van camping De drie Linden verderop aan de Heumenseweg. Ook in Heumen zijn recent toeristische activiteiten gepland. Vragen:

1. Vertegenwoordigt de vitaliteitsmanager de gemeente bij de advisering over de huidige of nieuwe toeristische initiatieven?
2. Is de gemeente voornemens een haalbaarheidsonderzoek naar de toeristische initiatieven op te stellen en wanneer komt dit onderzoek ter beschikking van de raad?
3. Is de gemeente Wijchen voornemens of bereid initiatief te nemen om met de omliggende gemeenten te komen tot een gezamenlijke toeristische aanpak als wel het nemen van gezamenlijke maatregelen in het kader van wet voor natuurbescherming voor het vennengebied?
4. Op basis van welke criteria van onderbouwing gaat de gemeente, in overleg met
Staatsbosbeheer, beoordelen wat de invloed van de initiatieven zijn op de bezoekersaantallen in het natuurgebied zou zijn? En bij welke aantallen ligt de grens of
(een deel van) de initiatieven acceptabel zijn?
5. Gaat de gemeente aan Staatsbosbeheer of een onafhankelijk bureau vragen wat de
invloed van de aantallen bezoekers is op huidige biodiversiteit van het vennengebied?
6. Welke rol ziet de gemeente weggelegd voor de GMR Arnhem-Nijmegen in de afweging over en besluitvorming van de initiatieven Alverna? Voorgenomen activiteiten, ontwikkelingen of initiatieven in het vennengebied dienen aan het beleid betreffende het Gelders natuurnetwerk GNN en Groene ontwikkelingszone GO door middel van onderzoek aan het getoetst te worden. Hierbij wordt een beoordeling gegeven of de voorgenomen initiatieven niet strijdig zijn met dit beleid. De zogenaamde Nee, tenzij-toets. Recent is het uitvoeringsprogramma Natuur en herstel van kwetsbare natuurgebieden door de regering gepresenteerd. Zeer waarschijnlijk valt het vennengebied onder dit programma.
7. Heeft de gemeente contact met de provincie gehad over bovengenoemde beleidskader en onderzoek? Is de gemeente bekend of dit onderzoek plaats gaat vinden?
8. Is de gemeente bereid de uitkomsten van bovenstaande onderzoeken mee te nemen in de afweging voor medewerking aan de initiatieven?


Dit bericht delen:

Advertenties